Adım Adım Hac » Umre ve Hac Organizasyonları | Seyr-i Alem Turizm
444
page-template-default,page,page-id-444,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

 

TEMETTU HACCI

Umre ve hacca, ayrı ayrı niyet edilen ve ayrı ayrı ihramlarla yapılan hacdır.

(Hacılarımızın tamamına yakını Temettu Haccına niyet etmektedir. Önce Umre, sonra Hac)

MEKKE – UMRE

 1. Hareket günü havaalanında toplanma.
 2. Türkiye’de havaalanında ihrama girmek, 2 rekat namaz kılarak UMRE’ye niyet etmek (Telbiye okumak).
 3. Cidde’ye iniş ve otobüs ile Mekke’ye hareket (Cidde – Mekke 100 km.).
 4. Mekke, otele yerleş
 5. Mescid-i Haram ve Ka’be’ye gidilir ve niyet edilerek; Tavaf (Kabe’nin etrafın 7 defa dönülür) ve Sa’y (Safa Tepesinde başlayarak, Merve Tepesine gidilir(4 kez),gelinir(3 kez) ve zemzem suyu içilir) yapılarak, tıraş olup ihramdan çıkmak.
 6. Nafile tavaf yapılması. Mescid-i Haram ve Ka’be’nin tanıtımı. (Hacer-i Esved, Mültezem, Kabe kapısı, Hatim, Hıcr-i İsmail, Altınoluk, Makam-ı ibrahim, İmam ve Müezzinlerin durduğu yerler, Safa ve Merve tepeleri. Ka’benin son şekli ile ilgili açıklamalar).
 7. Yaya olarak ziyaretlerin yapılması. (Peygamberimizin doğduğu ev, Cebel-i Kubeys, Bilal-ı Habeşi’nin ilk ezan okuduğu yer, Cin Mescidi, Cennet-ül Mualla Kabristanlığı, Hz. Hatice Validemizin kabri).
 8. Otobüsle ziyaretlerin yapılması. (Cebel-i Sevr,  Mescid-i  Nemire, Cebel-i  Rahme ve Arafat, Müzdelife, Meş’ar-i Haram Mescidi, Mina, Şeytan Taşlanan Yerler ve Mescid-i Hayf, Nur dağı ve Hira Mağarası).
 9. Her gün değerli din görevlilerimiz tarafından İslam tarihi ve dinimiz ile ilgili bir saatlik dersler.
 10. Mekke’de kalınan süre içerisinde bol bol nafile tavaf ve Tenim’e (Hz. Aişe Mescidine) gidilerek birkaç defa UMRE yapılması.

MEKKE – HAC

 1. Kurban Bayramı arifesinden 1 gün önce (Tevriye günü) ihrama girmek, 2 rekat namaz kılarak HAC’ca niyet etmek
 2. Aynı gün otobüslerle Arafat’a çıkılır ve belirlenen çadırlara yerleşilerek gece Arafat’ta geçirilir.
 3. Arife günü, öğle vakti ezanı okununca, öğle ve ikindi namazı birleştirilerek/ “Cem-i takdim” (Öğle namazının sünnetinden sonra, kamet getirilerek öğle namazının farzı ve tekrar kamet getirilerek ikindi namazının farzı) farzları cemaatle birlikte kılınır. Ayakta kıbleye dönülerek Arafat Duası yapılır.
 4. Akşam namazı vakti girince otobüslerle Müzdelife’ye gidilir.
 5. Müzdelife’de yatsı vakti ezanı okununca, cemaatle birlikte akşam ve yatsı namazı birleştirilerek/ “Cem-i tehir” (Bir kamet getirilerek akşam namazının farzı ve yatsı namazının farzı) farzları cemaatle birlikte kılınır.
 6. Şeytan taşlamak için 70 adet taş (Kurban Bayramının 4. günü taşlayacak olanlar 49 adet taş) toplanır.
 7. Müzdelife’de sabah namazını kıldıktan sonra (Bayramın 1. günü), Mina’ya hareket edilir, büyük şeytan taşlama ibadeti yapılır (7 taş atılır/ ilk taşın atılmasıyla telbiye ye son verilir) ve otele gidilir (Mina’dan otele gidilerek, akşam üzeri de büyük şeytanı taşlama ibadeti yapılabilir).
 8. Görevli ve hacılar mezbahaya giderek kurbanlarını kestirirler (Toplu kesimlerde kesim yapıldığı öğrenilir).
 9. Saçlar kısaltılır ve ihramdan çıkılır.
 10. Bayramın 2. ve 3. günleri Mina’ya gidilerek sırasıyla; küçük, orta ve büyük şeytan taşlama ibadeti yapılır.
 11. Bayramın 3. günü akşam vaktine kadar Kabe’ye gidilerek, Farz Tavafı ve Haccın Say’ı yapılır (Say’ın nafilesi olmaz).
 12. Medine’ye gidilecek güne kadar, yapılabildiğince Nafile Tavaf yapılmalıdır.
 13. Medine’ye hareketten 1 gün önce Veda Tavafı yapılır.
 14. Belirlenen gün ve saatte Medine’ye hareket edilir.

 

 

 

 

MEDİNE

 1. Medine’ye varış ve otele yerleş
 2. Peygamber Efendimiz’in    Mescidine   Bab-üs   Selam’dan    (Selam    Kapısından)    giriş, Kerat vakti değilse 2 rekat Tahıyyatül Mescid Namazı kılmak. Peygamberimiz  (sav)’in  Kabr-i Saadeti’ni, Hz. Ebu Bekir (ra) ve Hz. Ömer (ra)’in kabirlerini       2 rek’at şükür namaz kılmak.
 3. Mescid-i Nebevi’nin iç tanıtımının yapılması. (Peygamberimiz (sav)’in sağlığında namaz kıldırdığı mihrap, Resulullah (sav) tarafından Cennet Bahçesi olarak belirtilen beyaz direklerin olduğu bölüm, Hz. Fatıma validemizin evinin olduğu yer, ağlayan hurma kütüğünün yeri Ebu Lübabe’nin kendini bağlattığı tövbe direği, fakir sahabelerin (ashab-ı suffa) barındığı yerler).
 4. Yaya olarak ziyaretlerin yapılması (Cennet-ül Baki Kabristanlığı, Peygamberimizin devesinin çöktüğü yer, Eba Eyyüb el-Ensari’nin evinin olduğu yer, Hz. Ali, Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer ve Gamame (Bulut) Mescidleri, Osmanlı Tren İstasyonu, istasyon yanında bulunan Mimar Sinan Mescidi, Bilal-i Habeşi ve Osman Mescidi), İcabe Mescidi.
 5. Hal ve Hurma pazarlarından alış-veriş yapılması.
 6. Otobüs ile ziyaretlerin yapılması (Uhud dağı (Uhud savaşının yapıldığı, Peygamber Efendimizin mübarek dişinin kırıldığı ve yanağının çizildiği, okçuların yerlerini terkettiği savaş), uhud şehidleri ve Hamza’nın kabri. Mescid-i Kıbleteyn (iki kıbleli mescid), Mescid-i Seb’a (yedi mescidler), Küba Mescidi ve Cuma Mescidi).
 7. Medine’de kalınan süre içerisinde 5 vakit namazı Resulullah (sav)’in mescidinde kı (Bol bol Kur’an-ı Kerim okumalı ve Peygamberimiz (sav)’e salat-ü selam getirilmelidir).
 8. Peygamber Efendimizi Veda Ziyareti.
 9. Otelden otobüslerle havaalanına hareket ve Türkiye’ye dönüş.