Adım Adım Umre » Umre ve Hac Organizasyonları | Seyr-i Alem Turizm
450
page-template-default,page,page-id-450,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

MEKKE

 1. Hareket günü havaalanında toplanma.
 2. Türkiye’de havaalanında ihrama girmek, 2 rekat namaz kılarak UMRE’ye niyet etmek (Telbiye okumak).
 3. Cidde’ye iniş ve otobüs ile Mekke’ye hareket (Cidde – Mekke 100 km.).
 4. Mekke, otele yerleş
 5. Mescid-i Haram ve Ka’be’ye gidilir ve niyet edilerek; Tavaf (Kabe’nin etrafın 7 defa dönülür, Tavaf bitince iki rekat “Tavaf namazı” kılınır) ve Sa’y (Safa Tepesinde başlayarak, Merve Tepesine gidilir(4 kez),gelinir(3 kez) ve zemzem suyu içilir) yapılarak, tıraş olunup ihramdan çıkmak.
 6. Nafile tavaf yapılması. Mescid-i Haram ve Ka’be’nin tanıtımı. (Hacer-i Esved, Mültezem, Kabe kapısı, Hatim, Hıcr-i İsmail, Altınoluk, Makam-ı İbrahim, İmam ve Müezzinlerin durduğu yerler, Safa ve Merve tepeleri. Ka’benin son şekli ile ilgili açıklamalar).
 7. Yaya olarak ziyaretlerin yapılması. (Peygamberimizin doğduğu ev, Cebel-i Kubeys, Bilal-ı Habeşi’nin ilk ezan okuduğu yer, Cin Mescidi, Cennet-ül Mualla Kabristanlığı, Hz. Hatice Validemizin kabri).
 8. Otobüs ile ziyaretlerin yapılması. (Cebel-i Sevr,  Mescid-i  Nemire, Cebel-i  Rahme ve Arafat, Müzdelife, Meş’ar-i Haram Mescidi, Mina, Şeytan Taşlanan Yerler ve Mescid-i Hayf, Nur Dağı ve Hira Mağarası).
 9. Her gün değerli din görevlilerimiz tarafından İslam tarihi ve dinimiz ile ilgili bir saatlik dersler.
 10. Mekke’de kalınan süre içerisinde bol bol nafile tavaf ve Tenim’e (Hz. Aişe Mescidine) gidilerek birkaç defa Umre yapılması.

 

 

 

MEDİNE

 1. Medine’ye varış ve otele yerleş
 2. Peygamber Efendimiz’in    Mescidine   Bab-üs   Selam’dan    (Selam    Kapısından)    giriş, Keraat vakti değilse 2 rekat Tahıyyatül Mescid (Mescidi Selamlama)  Namazı kılmak. Peygamberimiz  (sav)’in  Kabr-i Saadeti’ni, Hz. Ebu Bekir (ra) ve Hz. Ömer (ra)’in kabirlerini   2 rek’at şükür namazı kılmak ve dua etmek.
 3. Mescid-i Nebevi’nin iç tanıtımının yapılması. (Peygamberimiz (sav)’in sağlığında namaz kıldırdığı mihrap, Resulullah (sav) tarafından Cennet Bahçesi olarak belirtilen beyaz direklerin olduğu bölüm, Hz. Fatıma validemizin evinin olduğu yer, ağlayan hurma kütüğünün yeri Ebu Lübabe’nin kendini bağlattığı tövbe direği, fakir sahabelerin (Ashab-ı suffa) barındığı yerler).
 4. Yaya olarak ziyaretlerin yapılması (Cennet-ül Baki Kabristanlığı, Peygamberimizin devesinin çöktüğü yer, Eba Eyyüb el-Ensari’nin evinin olduğu yer, Hz. Ali, Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer ve Gamame (Bulut) Mescidleri, Osmanlı Tren İstasyonu, istasyon yanında bulunan Mimar Sinan Mescidi, Bilal-i Habeşi ve Osman Mescidi, İcabe Mescidi).
 5. Hal ve Hurma pazarlarından alış-veriş yapılması.
 6. Otobüs ile ziyaretlerin yapılması (Uhud dağı (Uhud savaşının yapıldığı, Peygamber Efendimizin mübarek dişinin kırıldığı ve yanağının çizildiği, okçuların yerlerini terkettiği savaş), Uhud Şehidleri ve Hamza’nın kabri. Mescid-i Kıbleteyn (İki Kıbleli Mescid), Mescid-i Seb’a (Yedi Mescidler), Küba Mescidi ve Cuma Mescidi).
 7. Medine’de kalınan süre içerisinde günlük 5 vakit namazı Resulullah (sav)’in mescidinde kı (Mescid-i Nebevi’de 40 vakit namaz kılmaya gayret edilmeli, bol bol Kur’an-ı Kerim okunmalı ve Peygamberimiz (sav)’e salat-ü selam getirilmelidir).
 8. Peygamber Efendimizi Veda Ziyareti.
 9. Otelden otobüslerle havaalanına hareket ve Türkiye’ye dönüş.

 

NOT :   Hanımlar ;

Peygamber (sav) Efendimizi her gün 07.00 ile11.00 ve 13.00 ile 15.00 saatlerinde ziyaret edebilirler.