Umre » Umre ve Hac Organizasyonları | Seyr-i Alem Turizm
447
page-template-default,page,page-id-447,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

UMRE İBADETİ 

Umre ;

Kâbe’nin hac mevsimi dışında ihramlı olarak tavaf edilerek ve Safa ile Merve arasında Say edilirek yapılan ibadete Umre denir. Umre, sünnet olan bir ibadettir.. Umre için belirli bir zaman yoktur. Kurban Bayramı arifesi ve onu izleyen kurban bayramı günleri olmak üzere yılda beş günün dışında her zaman Umre yapılabilir.

Umrenin Yapılışı ;

Umre yapmak isteyen kimse “Mikat” sınırları dışında gerekli temizliği yaptıktan sonra;

İhram’a girer, Umreye niyet edip, Telbiye okur.

(Önce Medine’ye gidecekler, Medine’de,

Önce Mekke’ye gidecekler Türkiye’de havaalanında,

gerekli hazırlıkları yapıp ihrama girerler ve iki rekat ihram namazı kılarak; Ya Rabbi senin rızan için Umre yapmak istiyorum. Onu bana kolay kıl ve benden kabul eyle diye niyet edip Telbiye okurlar. Haremi Şerife girinceye kadar Telbiye, Tekbir, Tehlil ve Salevat-ı Şerife ve duaya devam edilmelidir.)

Mekke’ye varınca usulüne uygun Kâbe’nin etrafında umre tavafını yapar. Tavaf bitince iki rekat “Tavaf namazı” kılar.

(Haremi Şerife girince; “Allah’ım senin rızan için Umre Tavafı yapmak istiyorum. Onu bana kolaylaştır ve benden kabul eyle”  diyerek niyet edilir ve Hacerül Esvedden başlayarak usulüne göre Kabenin etrafında 7 defa dönülerek Umre Tavafı yapılır Bu tavaftan sonra Say yapılacağı için, tavaf esnasında ızdıba, ve tavafın ilk üç şavtında da remel yapılır. Tavaf bittikten sonra iki rekat Tavaf Namazı kılınır, dua edilir, Zemzem içilir.)

Daha sonra Safa ile Merve arasında umrenin say’ını yapar. Say’ı bitirince tıraş olur ve ihramdan çıkar.

(Safa tepesine çıkılır. “Allah’ım senin rızan için Safa ile Merve arasında Umre Sayı yapmak istiyorum. Onu bana kolay kıl ve benden kabul eyle”  diye niyet edilerek, usulüne göre Umre Sayı yapılır. (Say: Safa’dan Merve’ye 4 gidiş, Merve’den Safa’ ya 3 gelişten ibarettir.) Say, Merve tepesinde bittikten sonra, orada veya otellere gidilerek saç tıraşı olunur ve İhramdan çıkılarak elbiseler giyilir.)

Böylece Umre tamamlanmış olur.

(Medine’ye gidilecek güne kadar bol bol nafile tavaf yapılabilir.)

Umre’ye küçük hac (Hacc-ı Asgar) da denir. Hac ibadetinden farkı; belirli bir zamanla sınırlı olmaması, Arafat ve Müzdelife vakfesinin olmaması, veda tavafının olmaması, kurban kesme ibadetinin olmaması ve şeytan taşlama ibadetinin olmamasıdır.

 

 

 

 

TELBİYE

telbiye duası

LEBBEYK, ALLAHÜMME LEBBEYK,
LEBBEYKE LA ŞERİKE LEKE LEBBEYK,
İNNEL HAMDE, VENNİ’METE, LEKE VEL MÜLK
LA ŞERİKE LEK

ALLAHIM! DAVETİNE İCABET EDİYORUM,  EMRİNE BOYUN EĞİYORUM,  BÜTÜN VARLIĞIMLA SANA TESLİM OLDUM.
SENİN HİÇBİR ORTAĞIN YOKTUR, TEKRAR TEKRAR DAVETİNE İCABET EDİYORUM.
ŞÜPHESİZ HAMD SANA MAHSUSTUR,  NİMET SENİNDİR,  MÜLKDE SENİN.
SENİN HİÇBİR ORTAĞIN YOKTUR.

İhram  ;

Hac yapmak veya Umre yapmak  veya  Umre ve Haccı birlikte yapmak niyeti ile, sair zamanlarda helal olan bazı davranışları, kişinin kendisine haram kılması demektir.

Tavaf  ;

Hacer-i Esved hizasından başlayarak Kâbe’nin etrafında yedi defa dönmek demektir. Bu dönüşlerin her birine şavt denir.

Sa’y   ;

Safa ve Merve tepeleri arasında, Safa’dan başlayarak dört kere gidip üç kere gelmektir.

İhramlıya Yasak Olmayan Şeyler ;

İhramlının yıkanması, kokusuz sabun kullanması, diş fırçalaması, diş çektirmesi, kırılan tırnağı ve zarar veren bir kılı koparması, kan aldırması, iğne yaptırması, yara üzerine sargı sardırması, kol saati, yüzük ve bilezik takması, kemer kullanması, omuza çanta asması, yüzü ve başı örtmeden üzerine battaniye, pike ve benzeri şeyler alması, palto ve benzeri giysileri giymeksizin omuza alması yasak değildir.